Forum IBRiS
Forum analiz, Podcast

Po co Kaczyńskiemu Ziobro? I po co Ziobrze Kaczyński?

Polki i Polacy bardzo źle oceniają reformy sądownictwa wprowadzane przez Zbigniewa Ziobrę – wynika z sondażu United Surveys. Jednocześnie polityka Solidarnej Polski coraz częściej idzie w poprzek tej prowadzonej przez PiS. Tymczasem to na głosach posłów Solidarnej Polski wciąż opiera się rządząca koalicja.

Czy w 2022 roku Zjednoczoną Prawicę czeka polityczne trzęsienie ziemi, bo Zbigniew Ziobro opuści koalicję? – Jarosław Kaczyński i PiS nie mogą pozwolić sobie na to, aby stracić 17 szabel – mówi prof. Maria Wincławska, politolożka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Rozmówczyni Forum IBRiS podkreśla w rozmowie z Esterą Flieger, że w obozie prawicy za ministrem sprawiedliwości stoi „dość zwarta drużyna”, której do tej pory nie udało się rozbić. Ponadto w ocenie prof. Marii Wincławskiej Jarosław Kaczyński nie chce, ani nie ma możliwości zbudowania rządu mniejszościowego.

POSŁUCHAJ PODCASTU:


Ale – zastrzegając, że poruszamy się w obszarze political fiction i rozważań na poziomie akademickim – ekspertka zwraca uwagę na zmianę w strukturach PSL: w kierownictwie partii znalazł się Waldemar Pawlak, który nie zajmuje tak twardego stanowiska przeciw PiS jak Władysław Kosiniak-Kamysz, co daje pewne pole manewru Jarosławowi Kaczyńskiemu, a przynajmniej Zbigniew Ziobro musi brać to pod uwagę.

Zdaniem prof. Marii Wincławskiej lider PiS nie ma sentymentu do ministra sprawiedliwości i traktuje jego obecność w rządzie jako konieczny wybór, choć nie bez znaczenia jest to, że walczy o elektorat, który partia rządząca mogłaby stracić na rzecz Konfederacji. Jednocześnie próbuje neutralizować znaczenie narracyjne Ziobry i jego ludzi, kierując podobny co oni przekaz ustami Przemysława Czarnka.

Kolejny rok upłynie pod znakiem kontynuacji reformy wymiaru sprawiedliwości?

– Zbigniew Ziobro twierdzi, że jego reforma została zatrzymana przez weto prezydenta w 2017 roku

– mówi prof. Maria Wincławska. Ekspertka przypomina jednak, że premier Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński muszą mieć świadomość tego, że od kształtu zmian w sądownictwie zależy to, czy Polska otrzyma duże pieniądze z UE na KPO.

– Środowiska PiS i Solidarnej Polski są skonfliktowane, zderzają się ich różne oczekiwania. Nie ma jasno wytyczonej ścieżki, jaką powinien biec proces legislacyjny

– mówi prof. Maria Wincławska o atmosferze w Zjednoczonej Prawicy.

Dlaczego Polki i Polacy źle oceniają reformy Zbigniewa Ziobry? Raczej dobrze ocenia je 9,8 procent badanych, a zdecydowanie dobrze 1,3 procent, podczas gdy zdecydowanie źle widzi je 40,4 procent respondentów i respondentek – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Zdaniem rozmówczyni Forum IBRiS badani widzą przede wszystkim brak zapowiadanych sukcesów – postępowania są dłuższe, a nie krótsze. Oprócz tego odczuwają niepokój, na który składają się między innymi informacje o ręcznym sterowaniu wymiarem sprawiedliwości. Ponadto obserwują konflikt z UE i kary finansowe za niewykonywanie wyroku TSUE.

2022 rok, w ocenie prof. Marii Wincławskiej, przyniesie dyskusję wewnątrz obozu rządzącego o kierunku zmian i o tym, czy nie warto się cofnąć, a oprócz tego przyniesie konflikt pomiędzy Pałacem Prezydenckiem a resortem kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę.

Related posts

Jak zmienili się Polacy? Forum IBRiS na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Część I

Forum IBRiS
8 września 2021

Dr Tomasz Rożek: Całkiem dobrze już rozumiemy skalę kryzysu klimatycznego

Forum IBRiS
23 czerwca 2022

Pracownicy są wyzyskiwani – to się dzieje od początku lat dwutysięcznych

Kamil Smogorzewski
2 maja 2023
Exit mobile version