Forum IBRiS
Forum opinii publicznej

Opozycja zjednoczona czy rozbita? Trzy scenariusze wyborów

Opozycja mogłaby uformować rząd, gdyby poszła do wyborów osobno, w dwóch blokach oraz gdyby zwarła szyki i wystartowała na jednej liście.

Najkorzystniejszym dla opozycji scenariuszem byłby start na dwóch listach – w bloku KO i Lewica i w drugim – Polska 2050 i PSL. Wyniki najnowszego badania United Surveys opublikowały RMF i „Dziennik Gazeta Prawna”.

Deklaratywnie – gdyby głosowanie odbywało się w najbliższą niedzielę – wzięłoby w nim udział 51,3 proc. Polaków. W sondażu zapytano o głosowanie według różnych konfiguracji startu ugrupowań opozycyjnych.

Według klasycznego ujęcia – gdyby wszystkie partie startowały osobno, najwięcej głosów uzyskałaby Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska). Na tę listę oddałoby swoje głosy 37,8 proc. badanych. Taki wynik nie daje możliwości stworzenia samodzielnego rządu. Drugie miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,9 proc. Lewica uzyskała 10,2 proc. poparcia, a Polska 2050 Szymona Hołowni – 9 proc. PSL-Koalicja Polska zdobyła 5,4 proc. poparcia w sondażu. Do parlamentu nie weszłaby Konfederacja.

United Surveys zapytało także o preferencje wyborców w przypadku startu opozycji w dwóch blokach. Przy takiej konfiguracji Zjednoczona Prawica także uzyskałaby największe poparcie – 37,6 proc. Na wspólną listę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy chciałoby zagłosować 33,1 proc. badanych, a na połączone siły PSL i Polski 2050 – 14,3 proc.

Przy takim scenariuszu, do parlamentu dostałaby się także Konfederacja, przekraczając próg wyborczy i otrzymując 6 proc. głosów respondentów. 9 proc. ankietowanych nie wie na kogo chciałby oddać głos.

Trzecim przebadanym scenariuszem byłby wspólny start niemal całej opozycji w jednym bloku. Lista Zjednoczonej opozycji zdobyłaby 42,4 proc. głosów. W liczbie mandatów opozycja wprowadziłaby jednak mniej posłów niż w poprzednim scenariuszu. W tej wersji, Zjednoczona Prawica uzyskałaby rezultat 39,7 proc. Konfederacja również weszłaby do Sejmu otrzymawszy 7,2 proc. głosów respondentów.

Sondaż United Surveys na zlecenie RMF i „Dziennika Gazety Prawnej” został przeprowadzony 2-4 maja 2022 roku na grupie 1000 osób, metodą CAWI.

Related posts

Nie tylko prawicowi wyborcy chcą zwiększenia liczebności armii

Forum IBRiS
18 listopada 2021

Czy UE powinna bronić Ukrainy? Badanie wśród Europejczyków

Forum IBRiS
18 lutego 2022

70 proc. Polaków: przywileje podatkowe dla Kościoła do likwidacji

Forum IBRiS
7 czerwca 2022
Exit mobile version