Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Joanną Miziołek komentuje wyniki najnowszych pogłębionych badań społecznych przedstawione przez IBRiS podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Z badań IBRiS wynika, że zdecydowana większość Polaków – niezależnie od ich realnej jednostkowej sytuacji ekonomicznej – identyfikuje się obecnie z klasą średnią, co wiąże się z przyjęciem charakterystycznych dla klasy średniej postaw aspiracyjnych i uznaniem interesów klasy średniej za własne. Tworzy to całkowicie nową w polskiej polityce sytuację, w której dotychczasowe transfery socjalne mogą już nie odgrywać tak istotnej jak jeszcze do niedawna roli, co zmusza ugrupowania polityczne do rewizji ich programowej oferty. Joanna Miziołek pyta w tym kontekście premiera przede wszystkim o perspektywy programu Polski Ład.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

Premier Mateusz Morawiecki komentuje raport IBRiS zaprezentowany na Forum Ekonomicznym w Karpaczu według którego obecnie aż ponad 70 proc. Polaków uważa się za członków klasy średniej. – Bardzo się cieszę. Chcemy, żeby klasa średnia była jak najbardziej zamożna, żeby wzrost gospodarczy służył przede wszystkim jej. Żeby system podatkowy był ułożony w jak najlepszy sposób. Stąd też zmiany w Polskim Ładzie – mówi premier. Morawiecki dodaje, że zdaje sobie sprawę z tego, że polska klasa mocno różni się od zachodniej:

– Inaczej ukształtowana jest klasa średnia w społeczeństwach zachodnich, które nie doświadczyły nieszczęścia komunizmu, a inaczej w Polsce, która ma za sobą doświadczenia PRL. Realia są takie, że polskie społeczeństwo wciąż ma strukturę piramidy. U jej podstawy jest stosunkowo duża grupa osób, która dopiero dorabia się. Ale zarazem to bardzo dobrze, że już tak wiele osób uważa się za klasę średnią. My chcemy wspierać klasę średnią także poprzez strukturę podatków. Czy to progresywny system podatkowy służy tworzeniu klasy średniej, czy degresywny, taki w którym osoba zarabiająca więcej, płaci mniej podatków?

– pytał retorycznie Morawiecki.

– Cieszę się, że Polacy są aspiracyjni. Chcemy, żeby Polacy rozwinęli skrzydła. Aspiracje Polaków to wiatr w żagle dla mnie. Cieszę się, że Polacy oddychają pełną piersią i mają ambicje

– mówi Morawiecki pytany, czy Zjednoczona Prawica nie będzie miała problemu z własnym elektoratem, który przewartościował swe postawy i aspiracje między innymi za sprawą transferów socjalnych.

A co z Polskim Ładem, który jak dotąd nie spełnił swej założonej politycznej roli i nie spowodował wzrostów notowań PiS? Morawiecki jest przekonany, że to jeszcze nastąpi – Kiedy prezydent Obama ogłaszał swą największą od strony społecznej reformę Obama Care, większość Amerykanów była przeciw. Ale kiedy ją wdrażał większość była za. Podobnie będzie z Polskim Ładem – twierdzi premier.

***

W kolejnych odcinkach naszego podcastu zaprosimy do dyskusji na temat przemian społecznych opisanych w raporcie IBRiS także przedstawicieli innych ugrupowań politycznych. Polecamy również zbiór podcastów zrealizowanych na ten temat podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu: [KLIKNIJ TUTAJ]