Pierwszego dnia obrad Forum Ekonomicznego w Karpaczu Marcin Duma, szef IBRiS przedstawił wnioski z najnowszych szeroko zakrojonych badań społecznych dotyczących nastrojów i aspiracji Polaków. W przeprowadzonym  po prezentacji Dumy moderowanym przez prof. Henryka Domańskiego dwuczęściowym panelu brali udział przedstawiciele wszystkich liczących się polskich ugrupowań politycznych.

Z nowych badań IBRiS wynika, że mamy do czynienia z głębokim przewartościowaniem hierarchii potrzeb społecznych, wobec którego klasa polityczna i szeroko rozumiane elity zdecydowanie nie powinny pozostać obojętne.  Zdecydowana większość Polaków – również niezależnie od ich realnej, indywidualnej sytuacji ekonomicznej –  identyfikuje się obecnie z klasą średnią – i właśnie w tym kontekście definiuje swoje interesy ekonomiczne, polityczne i społeczne.

Uruchamia to całą gamę mechanizmów aspiracyjnych charakterystycznych dla klasy średniej i jednocześnie wymusza głębokie przemodelowanie oferty kierowanej do Polaków przez ugrupowania polityczne a także świat biznesu, samorządy i organizacje pozarządowe. Polacy niekoniecznie chcą już walczyć o awans do klasy średniej – bo są przekonani, że już go osiągnęli. Zależy im za to na obronie tego wywalczonego już statusu i poszerzaniu jego pola. Zdecydowanie nie chcą też już czuć się społeczeństwem na dorobku. Przeciwnie, czekają teraz na własne państwo dobrobytu.

Tu więcej na temat prezentacji IBRiS na Forum Ekonomicznym w Karpaczu [MATERIAŁ ONETU]

Oznacza to potrzebę poszukiwania nowego języka dla opowieści o Polsce i jej gospodarce, rozwoju czy polityce. Forum IBRiS stara się sprawdzić, w jakim stopniu polskie elity są do tego gotowe.

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dziennikarki Forum IBRiS Agata Kołodziej i Joanna Miziołek rozmawiają o wnioskach z badań społecznych IBRiS z przedstawicielami świata nauki i polityki. Publikujemy pierwszą część zbioru nagranych przez nie podcastów.

1. Wolimy PKB czy jakość życia?

Agata Kołodziej rozmawia z profesor Elżbietą Mączyńską ze Szkoły Głównej Handlowej, prezeską Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego o ekonomicznych aspiracjach i potrzebach Polaków. Mączyńska stawia konsekwentnie tezę, że Polacy – podobnie jak inne społeczeństwa Zachodu – nie są już zainteresowania walką o wzrost wskaźników makroekonomicznych, lecz wzrostem jakości życia w każdym możliwym aspekcie, co ma przełożenie także na sferę usług publicznych, a także kwestie ekologiczne czy klimatyczne. Zdaniem Mączyńskiej to właśnie tu kryje się klucz do realnego skoku rozwojowego, który może wykonać Polska.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

2. Dlaczego Polacy nie kupują Polskiego Ładu?

Joanna Miziołek rozmawia z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Waldemarem Budą, zaangażowanym w tworzenie Polskiego Ładu o społecznej percepcji tego programu. Buda przyznaje, że rządowi nie udało się komunikacyjnie „sprzedać” Polskiego Ładu Polakom i szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego najwięcej negatywnych emocji budzą obszary podatkowe programu.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

Jak aspiracje Polaków nakręcają bańkę na rynku nieruchomości?

Agata Kołodziej rozmawia z Adamem Czerniakiem ze Szkoły Głównej Handlowej i Polityki Insight o tym, w jakim stopniu nowe aspiracje Polaków wpływają na rynek nieruchomości  i jak kształtują postrzeganie takich kwestii jak na przykład podatek katastralny – budzący ogromne emocje wśród tej części Polaków, która nieruchomości posiada lub stara się w nie inwestować. Według badań IBRiS już ponad 70 proc. Polaków uważa się za klasę średnią, choć wcale nie wszyscy do niej należą. Ale to przekonanie powoduje, że zaczęli marzyć, by żyć jak klasa średnia, nawet jak klasa średnia wyższa – i jak ona zarabiać na wzroście cen mieszkań. Więc nawet ci bez gotówki zaczęli się zadłużać, by kupować mieszkania na wynajem i ten sposób nakręcać bańkę cenową. A z takową mamy już do czynienia, jak udowadnia dr Adam Czerniak z SGH, dyrektor ds. badań i główny ekonomista Polityka Insight. Czy musimy zabrać aspirującej klasie średniej marzenia, żeby zahamować galopadę cen na rynku mieszkań?

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

W kolejnej części zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmów między innymi z publicystą Edwinem Bendykiem, wiceprezesem PFR Bartoszem Marczukiem i sekretarzem stanu w KPRM ds cyfryzacji Januszem Cieszyńskim. [KLIKNIJ TUTAJ