Pierwsza edycja Horyzontu IBRiS odbyła się pod koniec sierpnia w znajdującej się nad jastrzębiogórskim klifem Villi Victor. Wydarzenie upłynęło pod znakiem rozmów o społecznej percepcji OZE i energii atomowej, polskich perspektyw na transformację energetyczną oraz nastrojach konsumenckich Polaków. Panele z udziałem przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, administracji, nauki oraz biznesu moderowali Prezes Zarządu IBRiS Marcin Duma, oraz Dyrektor ds. komunikacji Kamil Smogorzewski. Czy będziemy opalać się w cieniu wiatraków? Jak Polacy zapatrują się na transformację energetyczną? Czy w Polsce powinna stanąć jedna, duża elektrownia atomowa czy wiele małych rozsianych po całym kraju? Jak wakacje spędzali Polacy w 2022 roku? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziecie w poniższych podcastach!

 

Czy będziemy opalać się w cieniu wiatraków?

 

Dyskusja o farmach wiatrowych na Morzu Bałtyckim dynamicznie się rozwija. Zgodnie z raportem IBRiS pt. Transformacja energetyczna w percepcji Polaków i Europejczyków, 61 proc. respondentów z Polski uważa, że lepiej budować wiatraki na morzu niż na lądzie. Ale jednocześnie niemal połowa Polaków wierzy, że będą one widoczne z plaży. Czy zaburzą widoki na horyzoncie? Czy będą przesłaniały słońce? M.in. o tym Marcin Duma, Prezes IBRiS, rozmawiał z Burmistrzem Władysławowa Romanem Kużelem i Dyrektorem ds. regulacji PSEW Piotrem Czopkiem.

 

 

Transformacja energetyczna – raport

 

I edycja Horyzontu IBRiS rozpoczęła się od prezentacji raportu pt. Transformacja energetyczna w percepcji Polaków i Europejczyków. Zgodnie z zaprezentowanymi wynikami, 72% Polaków obawia się zmian klimatu. W związku z tym, by chronić środowisko naturalne, 80% badanych deklaruje ograniczenie zakupu nowych ubrań, 69% wybiera transport publiczny, a 38% może zrezygnować z jedzenia mięsa. Jednak już tylko co piąty Polak jest skłonny, w ramach troski o klimat, płacić więcej za paliwo, a po 22% może płacić więcej za ogrzewanie czy żywność. Czy zatem ochrona klimatu zamyka się w warstwie deklaracyjnej? Marcin Duma, Prezes IBRiS rozmawiał o tym z prof. Alicją Sekułą z Politechniki Gdańskiej i dr. Krzysztofem Księżopolskim ze Szkoły Głównej Handlowej.

 

 

Duży atom nad morzem czy małe elektrownie rozsiane po Polsce?

 

Niemal 60% Polaków jest zdania, że Polska potrzebuje energetyki jądrowej, 58% uważa nowoczesne elektrownie jądrowe za bezpieczne, a 43% wyraża opinię, że lepiej jest wybudować kilka małych tego typu obiektów niż jeden duży na Pomorzu. Zatem – czy energetyka jądrowa rzeczywiście jest Polsce potrzebna? A jeśli tak, to jaki wpływ na społeczności lokalne będzie miało jej wprowadzenie do miksu energetycznego? Na te pytania, w rozmowie z Kamilem Smogorzewskim, Dyrektorem ds. komunikacji IBRiS, odpowiadali Roman Kużel, Burmistrz Władysławowa i Adam Juszczak, Starszy Analityk w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

 

 

Polak na wakacjach był raczej za granicą

 

W urokliwej Willi Victor, podczas I edycji Horyzontu IBRiS zaprezentowany został raport pt. Polak na wakacjach. Zgodnie z nim, Polacy w 2022 roku częściej niż rok temu wyjeżdżali na wakacje za granicę, jeśli wyjechali, to raczej samochodem, a w drodze zatrzymują się na stacjach PKN ORLEN i w McDonald’s. Wyniki zawarte w raporcie komentują jego twórcy: Marcin Duma, Prezes Zarządu IBRiS, Michał Kowalczyk, Dyrektor ds. badań IBRiS i Kamil Smogorzewski, Dyrektor ds. komunikacji IBRiS.

 

 

Pomorze na wakacjach

 

„Mała, 10-tysięczna gmina, w wakacje zamienia się w 100-tysięczne miasto” – mówił Roman Kużel, Burmistrz Władysławowa podczas I edycji Horyzontu IBRiS w Jastrzębiej Górze. Drugim z rozmówców Marcina Dumy, Prezesa IBRiS, był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

 

 

Wiatraki na lądzie czy na morzu?

Zgodnie z raportem IBRiS pt. Transformacja energetyczna w percepcji Polaków i Europejczyków, 55% Polaków uważa, że farmy wiatrowe nie psują walorów turystycznych miejsc, w których są wybudowane, natomiast 61% badanych wskazuje, że lepiej jest stawiać wiatraki na morzu niż na lądzie. Jaka jest różnica pomiędzy farmami wiatrowymi na lądzie i na morzu? Co będzie lepsze dla polskiej energetyki? M.in. o tym Kamil Smogorzewski, Dyrektor ds. komunikacyjnych IBRiS rozmawiał z Szymonem Wojnickim, Prezesem Energa Green Development oraz Łukaszem Tomaszewskim, Zastępcą Dyrektora w Departamencie Odnawialnych Źródeł Energii Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

 

Wizerunek Pomorza

Pomorze to nie tylko turystyczny pas nadmorski, ale również Kaszuby, Kociewie czy też Żuławy Wiślane. Każdy z tych subregionów oferuje unikatową ofertę dla polskich i zagranicznych turystów. Jaką? O tym Marcin Duma, Prezes IBRiS, rozmawiał z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem oraz Dyrektorką Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Prezeską Zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Martą Chełkowską.