W rankingu zaufania do polityków na prowadzenie wysuwa się w lutym Rafał Trzaskowski, tuż przed Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. Spośród badanych przez IBRiS najmniejszym zaufaniem cieszą się Paweł Kukiz, Ryszard Terlecki i Michał Kołodziejczak.

Pierwsza piątka polityków wzbudzających największe zaufanie kształtuje się następująco: Rafał Trzaskowski budzi zaufanie 38,8 proc. badanych, Andrzej Duda 37,9 proc., Mateusz Morawiecki 36,7 proc., Donald Tusk 31,3 proc., a Władysław Kosiniak-Kamysz – 31,1 proc.

W stosunku do ubiegłomiesięcznego badania, to właśnie Rafał Trzaskowski odebrał palmę pierwszeństwa Mateuszowi Morawieckiemu. Premier w rankingu spadł aż o dwa oczka, ponieważ w tym miesiącu większe zaufanie deklarowano także do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wygląda na to, że premierowi obrywa się za chaos po wprowadzeniu Nowego Ładu oraz za drożyznę w sklepach. Trudno bowiem znaleźć wyraziste działanie Trzaskowskiego czy Dudy, które mogło zmienić układ sił w rankingu w minionym miesiącu.

Jednocześnie trzej panowie mają dość pokaźny elektorat negatywny. Rafałowi Trzaskowskiemu nie ufa 41,1 proc. pytanych, Andrzejowi Dudzie – 52 proc., a Mateuszowi Morawieckiemu 58,1 proc.

Największy brak zaufania dostrzegamy w badaniu do Jarosława Kaczyńskiego (67 proc. nieufnych). Zbigniewowi  Ziobro nie ufa 66,6 proc. ankietowanych a Przemysławowi Czarnkowi 61,3 proc.

Najmniejsze zaufanie spośród wskazanych polityków budzą Paweł Kukiz (14,6 proc. wskazało go jako polityka, któremu ufa), Ryszard Terlecki (14,5 proc. ufających) oraz Michał Kołodziejczak (12,1 proc.).

Z kolei największy spadek zaufania w stosunku do poprzedniego miesiąca zanotowała Małgorzata Kidawa-Błońska. Ufa jej 8,1 proc. mniej respondentów w stosunku do badania przeprowadzanego miesiąc temu.

Nikt z czołowych badanych polityków nie wzbudził wśród respondentów większego zaufania niż nieufności.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Onetu w dniach 11-12 lutego 2022. Ankietowano grupę n=1100 metodą telefonicznych standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).