W najnowszym rankingu zaufania do osób publicznych największe wzrosty pozytywnych wskazań odnotowali Mateusz Morawiecki (+4,8 pp.), Robert Biedroń (+4,4 pp w porównaniu do pomiaru z 14 listopada) i Jarosław Kaczyński (+4 pp). Z kolei największe wzrosty nieufności wypracowali Borys Budka (+10,6 pp), Robert Biedroń (+9 pp w porównaniu do pomiaru z 14 listopada) i Włodzimierz Czarzasty (+8,3 pp).

Drugi miesiąc z rzędu na pierwszym miejscu w rankingu zaufania znalazł się Rafał Trzaskowski (42,9%). Jednak, jak komentuje Marcin Duma w programie Onet Rano, różnice na podium są tak niewielkie, że prezydent Warszawy wygrywa jedynie, używając żargonu kolarskiego, o błysk szprychy. Warto jednak zauważyć wyraźnie niższy poziom nieufności do Rafała Trzaskowskiego w porównaniu do premiera i prezydenta oraz pierwsze miejsce w innym zestawieniu. Jako jedyny z badanych polityków odnotował dodatki bilans pomiędzy zaufaniem a nieufnością.

Posłuchaj podcastu na temat kryzysu elit!

 

Ranking zaufania do polityków

 

Mateusza Morawieckiego zaufaniem darzy 42,6% Polaków, a Andrzeja Dudę 42,4%. Tuż za podium uplasował się Szymon Hołownia z wynikiem 36,6%. Pierwszą piątkę zamyka minister zdrowia, Adam Niedzielski z wynikiem 33,9%.

Rafał Trzaskowski wygrywa w maju o błysk szprychy – komentuje Marcin Duma.

Obejrzyj wywiad z Marcinem Dumą, Prezesem IBRiS, na temat kryzysu elit w Polsce!

 

Z kolei ranking nieufności otwiera Zbigniew Ziobro, którego zaufaniem nie darzy niemal 63% Polaków. Na drugim miejscu w maju znalazł się Borys Budka (59,1%). Na trzecim Jarosław Kaczyński (57,8%). Minister Sprawiedliwości to również polityk o najgorszym bilansie zaufania (różnica pomiędzy zaufaniem a nieufnością) – -44 pp. Również w tym zestawieniu na drugim miejscu znalazł się Przewodniczący Platformy Obywatelskiej – -39,9 pp. Zaraz za nim jest Krzysztof Bosak z wynikiem – -39 pp.

Forum IBRiS