Kto tak naprawdę rządzi Europą? Kto liczy się w Unii Europejskiej najbardziej? Którzy z liderów są oceniani lepiej za granicą niż we własnych krajach? „Europa w poszukiwaniu przywództwa” – to główny temat tegorocznego XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Forum IBRiS będzie na nim aktywnie obecne – a już teraz zapraszamy na rozmowę Estery Flieger z szefem IBRiS Marcinem Dumą o wynikach międzynarodowego badania Euroskopia dotyczącego postrzegania liderów państw Unii Europejskiej i ich ocen – także poza krajami macierzystymi. Zapraszamy także na kolejne nasze podcasty – między 7 a 9 września będziemy nadawać z Karpacza.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

Angela Merkel jest najlepiej rozpoznawalną i zarazem najwyżej ocenianą przez Europejczyków i Europejki liderką polityczną na kontynencie – wynika z międzynarodowych badań Euroskopia. Dlaczego? Między innymi na to pytanie odpowiada Marcin Duma, szef IBRiS i polski partner projektu Euroskopia.

– Nie ma wątpliwości, że zdominowała na lata politykę niemiecką. Myślę, że gdybyśmy zapytali Polaków, jakich niemieckich kanclerzy pamiętają, nie wymieniliby nikogo więcej. Ponieważ przywództwo Merkel w Niemczech i Unii Europejskiej trwa tak wiele lat, trudno wyobrazić sobie Niemcy bez niej

– komentuje prezes IBRiS.

Na drugim biegunie znalazł się Mateusz Morawiecki, który jest jedynym politykiem z oceną – w dziesięciostopniowej skali – poniżej piątki. Dlaczego?

– Polska jest niegrzecznym chłopcem Unii Europejskiej –

komentuje Marcin Duma, zauważając, że podobnie jak nieujęte w badaniu Węgry, Polska prowadzi politykę inną niż większość państw Unii.

Respondenci i respondentki pytani byli również o poziom rozpoznawalności i ocenę najwyższych urzędników unijnych. – Możemy postawić hipotezę, że zainteresowanie sprawami europejskimi póki co ogniskuje się bardziej wokół premierów, szefów państw niż polityków piastujących ważne funkcje – wyjaśnia Marcin Duma, analizując wyniki Euroskopii.