Jak co miesiąc IBRiS na łamach onet.pl zaprezentował Ranking zaufania do osób publicznych. W kwietniowym zestawieniu na pierwsze miejsce wysunął się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z wynikiem niemal 41 proc. Na drugie miejsce spadł prezydent Andrzej Duda – 39 proc., a na trzecim uplasował się premier Mateusz Morawiecki – 38 proc.

Pierwsze miejsce Rafała Trzaskowskiego to jest mimo wszystko pewne zaskoczenie

– komentuje w Onet Rano wyniki rankingu Marcin Duma, Prezes IBRiS. Zazwyczaj to prezydent, niezależnie jak jest oceniany, dzierży palmę pierwszeństwa. Natomiast czy skala jego popularności dziwi? Zdaniem Dumy, nie. – Z jednej strony Rafał Trzaskowski, z drugiej strony Szymon Hołownia są tymi dwoma politykami opozycji, którzy agregują najwięcej pozytywnych emocji.

Pewną niespodzianką może być również wysoki wynik Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Krok po kroku buduje on swoją rozpoznawalność, a będąc jedną z twarzy walki z pandemią może być oceniany pozytywnie. To zresztą jedna z dwóch osób w zestawieniu, która może się pochwalić dodatnim wynikiem netto pomiędzy zaufaniem a nieufnością. Interesujący jest również przypadek Władysława Kosiniaka-Kamysza, który uplasował się tuż za podium.

– Trochę powraca z politycznego niebytu, z bardzo dużym wzrostem zaufania. – zauważa Marcin Duma. I dodaje, że można to wiązać z informacjami o tym, że na chwilę porzucił politykę i zajął się pracą w szpitalu.

Tekst: Kamil Smogorzewski

Polecamy najnowszy podcast Forum IBRiS!