W najnowszym badaniu IBRiS dla Rzeczpospolitej deklarujący się jako wyborcy opozycji odpowiedzieli na pytanie czy chcieliby aby partie opozycyjne szły do najbliższych wyborów razem – jako jeden blok, czy osobno.

Zauważalna większość ankietowanych odpowiedziała, że widzi opozycję jako jedną siłę, przy czym aż 36,3 proc. badanych wyraziło się zdecydowanie (odpowiedź – zdecydowanie razem). 24,2 proc. określiło, że raczej preferuje wspólny start partii opozycyjnych. Daje to w sumie ponad 60 procent przekonanych, że opozycja powinna zewrzeć szyki.

15,1 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania. Tylko 6,8 proc. wyborców opozycyjnych uważa zdecydowanie, że partie powinny zachować swoją tożsamość i iść do wyborów osobno. Jako „raczej osobno” opowiedziało się 17,7 proc. badanych.

Wygląda więc na to, że wyborcy opozycji w zdecydowanej większości widzą siłę w jedności i solidarności obozu „anty-PiS”. A jak sytuacja wygląda w przypadku Zjednoczonej Prawicy?

Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości uznali w 44,1 proc., że obóz rządzący powinien iść do wyborów jako Zjednoczona Prawica (czyli PiS, Solidarna Polska i Republikanie). Jednak aż 39,8 proc. wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego uważa, że szyld Prawa i Sprawiedliwości jest tak silny, że nie potrzebuje innej „plakietki”. 14,7 proc. badanych wyborców PiS twierdzi, że korzystna byłaby dla obozu rządzącego jakaś inna nazwa. 1,5 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Badanie ogólnopolskie przeprowadzono dla Rzeczpospolitej w dniach 4-6 lutego 2022, na próbie n=1100 techniką telefonicznych standaryzowanych wywiadów wspomaganych komputerowo (CATI).