Czy Polska powinna wziąć udział w międzynarodowej misji wojskowej w Ukrainie, jeśli znajdą się państwa chętne do jej utworzenia? – takie pytanie zadała pracownia United Surveys respondentom na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Badani w większości odpowiedzieli na to pytanie „zdecydowanie tak”. Odpowiedzi takiej udzieliło ponad 34,2 proc. osób.

25 proc. respondentów uznało, że Polska „raczej” powinna wziąć udział w ewentualnej misji.

Uczestnictwa naszego kraju w wojskowej misji w Ukrainie zdecydowanie nie chce 16 proc. spośród pytanych. 15,8 proc. odpowiedziało, że „raczej” nie powinniśmy uczestniczyć w takim działaniu.

8,9 proc. respondentów odpowiedziało na to „nie wiem/ trudno powiedzieć”.

Wysłanie polskiego wojska do Ukrainy popierają w największym stopniu wyborcy obozu rządzącego – łącznie 75  proc. Spośród osób popierających opozycję 62 proc. uważa, że Polska powinna wziąć udział w ewentualnej misji.
Najwięcej przeciwników tej idei jest wśród wyborców opozycji – łącznie 33 proc.

64 proc. mężczyzn uważa, że misja wojskowa z udziałem Polaków to dobry pomysł. Wśród pań, 55 proc. odpowiedzi również było pozytywnych.

W najstarszej grupie badanych (ponad 70 lat) 49 proc. jest zdecydowanie przeciwko uczestniczeniu polskich wojsk w ewentualnej misji w Ukrainie.

Badanie przeprowadzono 18-19 marca 2022, na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, na grupie n=1000, metodą CAWI.