Opozycja mogłaby uformować rząd, gdyby poszła do wyborów osobno, w dwóch blokach oraz gdyby zwarła szyki i wystartowała na jednej liście.

Najkorzystniejszym dla opozycji scenariuszem byłby start na dwóch listach – w bloku KO i Lewica i w drugim – Polska 2050 i PSL. Wyniki najnowszego badania United Surveys opublikowały RMF i „Dziennik Gazeta Prawna”.

Deklaratywnie – gdyby głosowanie odbywało się w najbliższą niedzielę – wzięłoby w nim udział 51,3 proc. Polaków. W sondażu zapytano o głosowanie według różnych konfiguracji startu ugrupowań opozycyjnych.

Według klasycznego ujęcia – gdyby wszystkie partie startowały osobno, najwięcej głosów uzyskałaby Zjednoczona Prawica (Prawo i Sprawiedliwość oraz Solidarna Polska). Na tę listę oddałoby swoje głosy 37,8 proc. badanych. Taki wynik nie daje możliwości stworzenia samodzielnego rządu. Drugie miejsce uzyskała Koalicja Obywatelska z wynikiem 24,9 proc. Lewica uzyskała 10,2 proc. poparcia, a Polska 2050 Szymona Hołowni – 9 proc. PSL-Koalicja Polska zdobyła 5,4 proc. poparcia w sondażu. Do parlamentu nie weszłaby Konfederacja.

United Surveys zapytało także o preferencje wyborców w przypadku startu opozycji w dwóch blokach. Przy takiej konfiguracji Zjednoczona Prawica także uzyskałaby największe poparcie – 37,6 proc. Na wspólną listę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy chciałoby zagłosować 33,1 proc. badanych, a na połączone siły PSL i Polski 2050 – 14,3 proc.

Przy takim scenariuszu, do parlamentu dostałaby się także Konfederacja, przekraczając próg wyborczy i otrzymując 6 proc. głosów respondentów. 9 proc. ankietowanych nie wie na kogo chciałby oddać głos.

Trzecim przebadanym scenariuszem byłby wspólny start niemal całej opozycji w jednym bloku. Lista Zjednoczonej opozycji zdobyłaby 42,4 proc. głosów. W liczbie mandatów opozycja wprowadziłaby jednak mniej posłów niż w poprzednim scenariuszu. W tej wersji, Zjednoczona Prawica uzyskałaby rezultat 39,7 proc. Konfederacja również weszłaby do Sejmu otrzymawszy 7,2 proc. głosów respondentów.

Sondaż United Surveys na zlecenie RMF i „Dziennika Gazety Prawnej” został przeprowadzony 2-4 maja 2022 roku na grupie 1000 osób, metodą CAWI.