Ponad połowa Polaków uważa, że w naszym kraju powinna zostać przywrócona obowiązkowa służba wojskowa – wynika z badania jakie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS.

28,5 proc. pytanych w sondażu uważa, że zdecydowanie powinniśmy wrócić do obligatoryjnego przeszkolenia wojskowego, a 25,7 proc. respondentów uważa, że raczej powinno się tak stać. Łącznie daje to 54,2 proc. głosów za przywróceniem tego typu praktyki.

Na pytanie o możliwość powrotu obowiązkowej służby wojskowej 19 proc. badanych odpowiada – „raczej nie”. 23,9 proc. osób biorących udział w ankiecie w sposób zdecydowany odrzuca możliwość powrotu obowiązkowej służby.

2,8 proc. osób nie ma w tej sprawie zdania.

Kiedy spojrzymy na wyborców partii rządzącej i opozycji, odnotujemy, że większymi zwolennikami przywrócenia służby są wyborcy obozu rządzącego. 54 proc. z nich chce takiego rozwiązania. Tymczasem wśród wyborców opozycji 49 proc. osób popiera taki pomysł.

Co ciekawe spośród osób, które deklarują, że głosowały w ostatnich wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę,  aż 75 proc. chce powrotu obowiązkowej służby. Najbardziej przeciwni tej idei są wyborcy Roberta Biedronia.

Aż 60 proc. kobiet uważa, że zdecydowanie lub raczej powinno się przywrócić służbę wojskową. Wśród badanych panów taki pogląd podziela 48 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono 1 i 2 kwietnia 2022 na próbie n=1100, metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).