Pracownia United Surveys zapytała Polaków czy państwo powinno wesprzeć kredytobiorców złotówkowych z powodu wzrostu stóp procentowych. Większość badanych uważa, że taka pomoc powinna zostać udzielona.

Badanie przeprowadzono dla radia RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”.

Rada Polityki Pieniężnej od jesieni podnosi stopy procentowe. Jest to sposób na walkę z inflacją. Z tego powodu raty kredytów wzrosły diametralnie, dla niektórych nawet o 1000 złotych miesięcznie. W związku z tym pojawiły się apele o reakcję rządu.

Dotychczas rząd zaproponował m.in. wakacje kredytowe w 2022 i 2023 roku i zlikwidowanie WIBOR w zamian za “transparentną stawkę pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight”.

Jak wynika z sondażu, 26,2 proc. Polaków uważa, że państwo zdecydowanie powinno pomóc kredytobiorcom, a 32,6 proc., że raczej powinno pomóc.

Przeciwnego zdania jest 32,2 proc. respondentów. 8,7 proc twierdzi zdecydowanie, że państwo nie powinno pomagać zadłużonym Polakom w takiej sytuacji.

9,1 proc. badanych nie ma zdania.

Sondaż United Surveys na zlecenie RMF i “Dziennika Gazety Prawnej” został przeprowadzony 6-7 maja 2022 roku na grupie 1000 osób, metodą CAWI.